National Training EuroApprentices
Summary of TCA outcomes
Nio personer deltog i detta TCA som syftade till att utbilda dessa till Erasmus+ambassadörer inom nätverket LTA EuroApprentices. Utbildningsdagen genomfördes i Stockholm av fyra Erasmus+experter från UHR som varvade teori med praktik under dagen. Ett av målen med dagen var att ambassadörerna skulle lära känna varandra och bli en grupp för det framtida samarbetet i uppdraget som ambassadör. Förutom detta fick deltagarna information om själva uppdraget som ambassadör och om Erasmus+programmet och dess prioriteringar. Dessutom fick deltagarna en genomgång av och även praktiska övningar i presentationsteknik.
Sju personer svarade på den utvärdering som skickades ut efter mötet. På frågan ”Är du nöjd med mötet som helhet” svarade samtliga att de var nöjda med dagen, vilket indikerar att mötet uppskattades och genomfördes på ett givande och relevant sätt.
Types of outcomes
Explain your choice(s)
Målen med dagen var att ambassadörerna skulle lära känna varandra och bli en grupp för det framtida samarbetet i uppdraget som ambassadör.